Napájecí modul s kondenzátory SITOP UPS500S

Nepřetržité napájení v rozvodech napětí 24 V DC

SITOP UPS500SSpolečnost Siemens uvádí na trh nový modul Sitop UPS500S pro nepřetržité napájení v rozvodech napětí 24 V DC, který používá moderní systém kondenzátorů nevyžadujících údržbu. Tento modul obsahuje velkokapacitní dvouvrstvé kondenzátory a má dlouhou životnost i při teplotě okolního prostředí dosahující 60 °C. To představuje velkou výhodu oproti tradičním olověným akumulátorům, které je i v prostředí s teplotou nepřekračující 40 °C nezbytné jednou za rok vyměnit.

Prostor s bateriemi navíc není u nového přístroje nutné nákladně větrat, protože kondenzátory neuvolňují výbušný vodík. Při poruše nová napájecí jednotka zajistí po dobu až několika minut pokračování chodu spotřebičů fungujících pod napětím 24 V (např. průmyslových PC, číslicových řídicích jednotek či programovatelných automatů). Doba trvání záložního napájení závisí na odebíraném proudu a celkové kapacitě kondenzátorů v jednotce.

Základní jednotka Sitop UPS500S je široká 125 mm. Její kondenzátory mohou uchovávat buď 2,5 nebo 5 kWs elektrické energie a dodávat výstupní proud až 15 A, čímž mění klasický napájecí zdroj v jednotku s vlastnostmi zdroje nepřerušovaného napájení (UPS). Dobu dodávky proudu lze prodloužit přidáním rozšiřovacích modulů o šířce 70 mm s jednotlivou kapacitou 5 kWs. Jednotka může dodávat elektrickou energii v řádech jednotek sekund až několika minut - záleží na její konfiguraci a potřebném výstupním proudu. Účelem nasazení záložních napájecích zdrojů je podle typu úlohy dostatek času na bezpečné uložení důležitých dat nebo řízené vypnutí koncového zařízení. Požadovaná doba dodávky energie se nastavuje pomocí přepínačů typu DIP. Nové jednotky Sitop UPS500S se dále vyznačují krátkou nabíjecí dobou, takže po obnovení přívodu energie se opět rychle dostanou do provozuschopného stavu. Kondenzátory se nabijí na plnou kapacitu za několik minut, zatímco olověné akumulátory k tomu potřebují celé hodiny.

Jednotku Sitop UPS500S lze provozovat v prostředí s teplotou až 60 °C, aniž by vyžadovala jakoukoliv údržbu. Například po osmi letech provozu při teplotě 50 °C klesne její kapacita pouze o 20 %. To je velká přednost v porovnání s olověnými akumulátory, jejichž kapacita při okolní teplotě 40 °C průběžně klesá tak rychle, že je nutná každoroční výměna.

Základní modul napájecího zdroje má reléový kontakt a rozhraní USB pro přenos stavových zpráv. Na internetové adrese http://www.siemens.com/sitop je k dispozici program pro další zpracování stavových hlášení v počítači. Nové napájecí zdroje Sitop jsou vyzkoušeny a sladěny s průmyslovými počítači řady Simatic, což za všech okolností zajišťuje řízené vypínání i správné spuštění těchto průmyslových PC. Pro bezproblémové zajištění nepřetržitého chodu úloh fungujících na bázi průmyslových PC Siemens nabízí vyzkoušenou kombinaci nových zdrojů nepřetržitého napájení s jednotkou Simatic PC Microbox.

Nové jednotky Sitop UPS500S mají stupeň krytí IP20 a jsou nabízeny v provedení standardních modulů, které lze umístit na montážní lišty v řídicích rozváděčích. K distribuovanému použití v náročných provozních podmínkách se připravují odolné verze s krytím IP65. Odolné napájecí jednotky budou obsahovat kondenzátorové zásobníky energie s kapacitou 5 nebo 10 kWs a budou schopné dodávat výstupní proud až 7 A.