Tlačítkové panely

Tlačítkové panely

Tlačítkové panely (key panels) představují nejjednodušší formu ovládacího panelu, který má však nezastupitelnou pozici v rámci řídicího systému. Typickou oblastí použití tlačítkových panelů jsou úlohy vyžadující přenos povelů operátora. V porovnání s tradičními samostatnými ovládacími prvky, jako jsou například přepínače a osvětlená tlačítka, odstraňují předem sestavené tlačítkové panely časově náročnou individuální montáž přístrojů a instalaci potřebné kabeláže. Veškerý přenos dat je realizován po komunikační síti PROFINET.

V současné době jsou k dispozici následující varianty:

  • Simatic HMI KP8
  • Simatic HMI KP8F
  • Simatic HMI KP32F

Tlačítkový panel KP8Simatic HMI KP8 a KP8F se vyznačující osmi velkými programovatelnými tlačítky s podsvícením s nastavitelnou barvou a jasem. Panely mají z čelní strany stupeň krytí IP65 umožňující jejich použití v tvrdých provozních podmínkách v průmyslu. Jsou vybaveny rozhraním Profinet se dvěma porty a integrovaným přepínačem. Dodávají se sestavené a připravené k okamžitému použití, Snadno se obsluhují i díky hmatové zpětné vazbě při stisku tlačítka. Mohou tak být spolehlivě ovládány i v rukavicích. Panel Simatic HMI KP8F, který je použitelný v bezpečnostních obvodech, má oproti modelu KP8 navíc dva bezpečnostní vstupy. Při jednokanálovém použití se dosáhne celkové úrovně bezpečnosti SIL 2 a při dvoukanálovém úrovně SIL 3. Podle požadované úrovně bezpečnosti lze připojit jeden nebo dva nouzové vypínače. Jednotlivá klávesa může být podsvětlena červeně, žlutě, zeleně, bíle nebo modře, podle zvolené konfigurace, což lze využít např. k signalizaci různých stavů stroje. Uživatel může dále konfigurovat jednotlivé klávesy ještě podrobněji, např. blikající klávesa upozorní operátora, že se čeká na jeho zásah. Funkci každé z kláves v dané úloze lze individuálně vyznačit při použití dvou zásuvných proužků s patřičným popiskem nebo symbolem. Na zadní straně je dostupných 8 I/O pinů, které lze použít pro připojení dalších ovládacích prvků.

Tlačítkové panelySimatic HMI KP8 a KP8F lze využít jako doplněk zařízení kategorie operátorských rozhraní (Human Machine Interface – HMI) se stupněm krytí IP65 ze všech stran, která dodává společnost Siemens. Tlačítkové panely zde svými rozměry přesně zapadají do rozšiřujících jednotek a rozšiřují operátorské rozhraní o doplňkové ovládací prvky. Jas světelných diod (LED) podsvětlujících jednotlivé klávesy lze individuálně nastavit s ohledem na světelné podmínky na stanovišti operátora.

Tlačítkový panel KP32FSimatic HMI KP32F nabízí 32 velkých osvícených tlačítek, která je možné snadno označit popisovacími proužky. Lze nastavit pět barev (bílá, červená, modrá, zelená, žlutá) a jas kláves pomocí STEP 7 hardwarové konfigurace. Na zadní straně panelu je 16 I/O pinů pro přímé zapojení, 16 digitálních vstupů a 4 bezpečnostní vstupy. Za pomoci integrované PROFIsafe komunikace je možné použít tento klávesový panel pro failsafe ovládání spolu se SIMATIC S7-300F/400F.

Přínos tlačítkových panelů:

  • Až 60% úspory času pro zapojení a uvedení do provozu,
  • Nelze špatně zapojit díky pouze jednomu sběrnicovému kabelu,
  • Integrovaný ethernetový switch pro nastavení lineární nebo kruhové topologie,
  • Ideální pro instalaci do rozšiřujících jednotek plně zapouzdřených HMI zařízení,
  • Je dostupná failsafe verze.