Mobilní panely

Komfortní ovládání procesů z různých míst

Mobilní panely

Jedná se o mobilní operátorské panely, které umožňují přímý pohled a přístup do ovládaných procesů z různých míst. V současné době se vyrábí tři varianty Mobile Panel. Ty umožňují spolehlivé a komfortní ovládání technologie pomocí membránové klávesnice a dotykové obrazovky. Mají integrovány bezpečnostní funkce - například kvitovací tlačítko, STOP tlačítko (volitelné). Připojení do průmyslových sítí provedeme jednoduše zasunutím konektoru (na propojovacím kabelu) do externího připojovacího boxu. Tyto boxy se vyrábí se ve dvou variantách - Basic a Plus (zajistí automatické připojení a odpojení do obvodu nouzového zastavení bez nutnosti zastavit ovládanou technologii!!) a jejich počet v síti není omezen. Po připojení proběhne automatická inicializace a můžete začít pracovat. Vysoký stupeň krytí (IP65), robustní konstrukce, nízká hmotnost a ergonomický design jej předurčují i pro práci v nejnáročnějších průmyslových prostředích. Umožňují rychlejší uvádění technologie do provozu, minimalizují prostoje a zkracují čas potřebný pro servisní a údržbářské práce.

V oblasti ovládacích panelů firmy Siemens došlo k modernizaci jednotlivých tříd. Zároveň s inovací třídy panelů 270 přišel na trh nový mobilní panel s označením 277, který rozšiřuje portfolio SIMATIC mobilních panelů o 8-mi palcový přístroj s vynikajícím TFT displejem. Tímto je k dispozici přístroj s přednostmi mobilního panelu, který v sobě skrývá výkon třídy 270. Mohou zde být realizovány projekty s rozsáhlou strukturou. Není problémem archivovat měřené hodnoty do souborů nebo databází. Náročné vizualizační úlohy, které není možno realizovat standardními prostředky, se lehce řeší pomocí programových scriptů v prostředí Visual Basic. Ovládání je zabezpečeno pomocí kombinace dotykového displeje a funkčních tlačítek. Kompatibilita přípojných boxů a kabelů umožňuje kombinování mobilních panelů 277 a 177. Jednoduchá konverze předchozích projektů ve WinCC flexible umožňuje velmi snadný přechod na nový mobilní panel 277, buď ze stacionárních přístrojů nebo také z mobilního panelu 177. I zde je připraven startovací balíček, který obsahuje, kromě mobilního panelu 277, přípojný box verze Plus, 10 metrů připojovacího kabelu, držák na zeď pro odložení mobilního panelu, projekční SW WinCC flexible Standard, dokumentaci a jednoroční licenci na Software Update Service. Typickou oblastí nasazení jsou rozsáhlá výrobní zařízení, dlouhé výrobní linky nebo těžební technika.

V průběhu roku 2008 se na trhu objevil první bezdrátový mobilní panel s označením Mobile Panel 277(F) IWLAN. Tento panel má 7,5 palcový TFT- dotykový displej a 18 LED membránových kláves. Uživatelskou paměť s kapacitou 6 megabytů lze dodatečně rozšířit o paměťovou kartu pro archivaci a uspořádání dat, která může být připojena přes multimediální kombinovanou čtečku karet. Ke standardnímu vybavení patří rozhraní pro připojení panelu k profinetu a dostupným vnějším USB rozhraním.

S pomocí inženýrského softwaru Simatic WinCC flexible definuje uživatel při konfiguraci takzvané „efektivní oblasti“, ve kterých může být stroj řízen operátorem. Transponder ohraničuje efektivní oblasti, ve kterých lze přístroj lokálně identifikovat. To zajišťuje bezchybné řízení operátorem a jednoznačné přiřazení příslušných provozních obrazů a oprávnění operátora kdekoliv na zařízení. Transponder může být současně využit pro definování zón, ve kterých jsou konfigurovány určité funkce, jako například automatické obrazové upozornění nebo autorizace vstupu jednotlivých osob do dané zóny.

S krytím podle IP 65 a bezpečnou výškou pádu 1,20 metrů je přístroj vhodný hlavně pro použití v drsném průmyslovém prostředí. Přístroj je k dispozici i ve variantě bez bezpečnostních funkcí.

Poslední novinkou v oblasti mobilních panelů je mobilní panel 277 s 10“ displejem. Jedná se o zatím největší displej, který byl v oblasti Siemens mobilních panelů nasazen.