Průmyslová bezdrátová komunikace

Moduly pro bezdrátovou komunikaci i v reálném čase. Snadné připojení pohyblivých a těžko dostupných částí technologie. Bezdrátový přístup přes Internet

Průmyslová bezdrátová komunikaceSimatic NET produkty pro průmyslovou bezdrátovou komunikaci základ pro komunikaci integrovanou do oblastí, které byly doposud jen obtížně dosažitelné.

Tato úroveň integrace je umožněna použitím bezdrátové komunikace založené na mezinárodních standardech:

- IWLAN (IEEE 802.11n)

- GSM, GPRS, EDGE a UMTS pro vzdálený přístup a telecontrol aplikace

- WirelessHart (IEEE 802.15.4) pro procesní sensoriku

- WiMax (IEEE 802.16) vyspělá technologie pro náročné aplikace

Hlavním proudem v této oblasti jsou řešení založená na bezdrátových komunikačních sítích Industrial Wireless LAN (IWLAN) s produkty řady Scalance W. Tedy sítí, které jsou v souladu s novým standardem IEEE 802.11n přinášejí rozšíření pro použití v průmyslu. Tato rozšíření zabezpečují spolehlivost komunikace a podporu komunikace v reálném čase. Bezdrátovou komunikaci můžeme provozovat po sítích Ethernet i s použitím komunikačního standardu PROFINET a dosahovat tak reakčních dob v řádu jednotek ms. Problémem není ani integrace segmentů sítě PROFIBUS do bezdrátové sítě.

Dá se říct, že řešení s bezdrátovou komunikací se hodí „všude tam, kde se něco hýbe“. Typické je použití v systémech s automaticky řízenými vozíky, jeřáby či dopravníky. Dále se tento způsob komunikace užívá pro realizaci spojení s těžko dostupnými částmi technologie, kdy by instalace kabelů byla problematická a nákladná. Elegantní je též možnost mobilního servisu, servisní technik nebo programátor může se svým Field PG nebo notebookem pracovat v libovolné části technologie a bezdrátově komunikovat (programování, diagnostika) s řídícím systémem. S novým rychlým standardem 11n se navíc otevírá prostor i pro další technologie, které bezdrátové rozhraní využívají (VoIP telefony, kamery atp.).

Druhým hlavním trendem bezdrátové komunikace je požadavek na zabezpečený vzdálený přístup přes Internet například pro potřeby vzdálené údržby, preventivní diagnostiky nebo pro telemetrické a telecontrol aplikace. Pro tyto účely jsou k dispozici Scalance M komponenty pro privátní i veřejné sítě poskytovatelů Internetu.

Komponenty:

Výhody:

  • IWLAN
  • Bezproblémová komunikace s pohyblivými částmi technologie – bezkontaktní přenos dat, vyhneme se potížím s mechanickým opotřebením kabelů a kluzných kontaktů
  • Rychlá instalace, úspora nákladů, připojení těžko dostupných míst
  • Spolehlivá komunikace
  • GSM/UMTS
  • Zabezpečený a šifrovaný přístup ke vzdáleným technologiím
  • Rychlá reakce na poruchu, preventivní diagnostika
  • Telemetrické a telecontrol aplikace